Pierwsza wędka – do nauki wędkarstwa

nauka wędkarstwa Dzieciaki wędkują

Przygoda z wędkarstwem rozpoczyna się od zakupienia wędki, czyli podstawowego i niezbędnego narzędzia do nauki. Z pozoru problem w dzisiejszych czasach wydaje się prosty. Idziemy do sklepu wędkarskiego, wybieramy i kupujemy kij, a następnie śmigamy nad wodę. Tylko jak dokonać odpowiedniego wyboru wśród tak dużej oferty?

Pierwsza wędka dla dziecka do nauki

Biorąc pod uwagę, że kupujemy pierwszą wędkę dziecku, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim wędka musi być bardzo LEKKA. Dziecko nie może męczyć się podczas nauki, a pierwsze moczenie kija musi sprawiać mu wiele radości. Weźmy za przykład, że dzieciak będzie pierwszy raz łowił malutkie płotki i ukleje na spławik (najczęściej wybierana metoda do nauki przez tatusiów). Najlepiej zakupić króciutki, delikatny i lekki BAT, czyli wędkę bez żadnych przelotek ani kołowrotka. Zestaw do bata montuje się na stałe do szczytówki, do tego lekki spławik i mały haczyk. Tak skonstruowany zestawik nie będzie żadnym problemem podczas zarzucania, nic nie będzie się plątało, a na kołowrotek i dalsze rzuty przyjdzie jeszcze czas.

Kolejna sprawa to cena wędki. Oczywiście wybierając lekki, firmowy bat z węgla będziemy musieli zapłacić ciut więcej niż za kiepskiej jakości szkło, ale nie warto na dziecku oszczędzać. Z drugiej strony bez przesady – wędka musi być w miarę tania, aby w razie ew. uszkodzeń nie uderzyła po kieszeni, a przecież te uszkodzenia podczas nauki są w to wkalkulowane. Jeśli dzieciak uszkodzi kruchą wędkę, nigdy go za to nie karć, tylko wytłumacz co zrobił źle. Podobnie jeśli zaplącze gdzieś żyłkę czy urwie zestaw. No cóż, nauka wymaga wiele cierpliwości. Nikt nie mówił, że mały brzdąc od razu będzie znakomitym łowcą.

Pierwsza wędka dla dorosłego

Spławik

W tym przypadku schemat jest podobny. Biorąc pod uwagę, że pierwsze kroki są zawsze trudne, trzeba zminimalizować dodatkowe obciążenia i techniczne problemy z którymi początkujący mogą sobie nie poradzić. Najlepiej zakupić prostego bata lub bolonkę z lekkim kołowrotkiem w normalnej cenie. Na droższy sprzęt przyjdzie czas jak opanujemy podstawy, a puki co do zabawy sprzęt może być podstawowej jakości.

Grunt

Do nauki jednej z najprostszych metod wędkarstwa nie potrzeba nie wiadomo jakiej wędki. Gruntówkę można zrobić z byle jakiego mocniejszego „szklaka”. Warto jednak spróbować swoich sił łowiąc na drgającą szczytówkę czyli np. feedera. Początkujący powinni wybrać jego mocniejszą wersję z nieco grubszą szczytówką, jednak przy tej metodzie powinny już być opanowane techniki dalekiego rzucania. Nieudany rzut może spowodować uszkodzenie wędki i złamanie szczytówki.

Spinnig

Napiszę ogólnie, ponieważ wędkarstwo spinningowe jest bardzo szeroką dziedziną i sam wybór wędki dla początkującego może być bardzo trudny biorąc pod uwagę przeznaczenie, łowiska na jakich będzie używana, ciężar wyrzutu itd. Według mnie początkujący spinningiści powinni na samym początku skupić się na okoniach i spróbować łowić je na wodach stojących. Do takiego łowienia wystarczy lekki , czuły spinning z niedużym ciężarem wyrzutu. Nie polecam początkującym wypraw ze spinningiem nad rzeki. To wyższa szkoła jazdy, którą można opanować w późniejszym etapie nauki.

Wspomnę jeszcze, że w niektórych sklepach wędkarskich można zakupić specjalne wędki dla dzieciaków np. z motywami z bajek i gier. Jedną z takich propozycji jest np. bat Rapala Angry Bird – wędka kolorowa z namalowanymi ptakami. Takie rozwiązanie może być dodatkową motywacją dla malucha.