Sprzęt wędkarski dla początkującego

dobry sprzęt wędkarski na rzeki Sprzęt wędkarski i dobry kołowrotek.

Wybór sprzętu wędkarskiego do spinningu powoduje zazwyczaj nieco więcej problemów niż wybór sprzętu do wędkarstwa innej kategorii. Winą za ten stan rzeczy należy chyba obarczyć charakter wędkarstwa – spinning znacznie częściej traktowany jest jak poważny sport, toteż podejście do tej metody łowienia charakteryzuje większa powaga i zaangażowanie. Rzeczywiście spinning wymaga sporej aktywności i jeszcze większych umiejętności, niemniej jednak podobnie jak metoda spławikowa i on jest metodą łowienia dla każdego, a sprzęt wędkarski do spinningu można kupić praktycznie wszędzie.

Początkujący spinningista powinien wybierać sprzęt nieco rozważniej i uważniej niż spinningista doświadczony i zaawansowany. Jeśli właśnie zamierzasz nauczyć się spinningu, zwróć uwagę na elementy wymienione poniżej – w ten sposób ułatwisz sobie zadanie.

Po pierwsze: wędka

Wybierz jak najlżejszą, pamiętając, że spinningista pracuje głównie ręką. W tej chwili wybór ogranicza się praktycznie do spiningów z włókna szklanego lub węglowego. Wybierz kij dwuczęściowy niezbyt długi (do 2,7m) i stosunkowo sztywny. Mając takie wędzisko, szybciej opanujesz sztukę zarzucania wędki. Nie wybieraj wędziska teleskopowego, bo możesz mieć problemy z jego doczyszczeniem, co z kolei sprawi, że łatwo się będzie blokować. Nie kupuj też wędziska jednoczęściowego, bo możesz mieć problemy z jego zarzucaniem (to po pierwsze), a po drugie trudno ci będzie je przewieźć.
Jeśli chodzi o masę rzutową nie powinna przekroczyć 30 gramów. Cięższa utrudni ci rzucanie szczególnie w razie posługiwania się lekkimi i małymi przynętami.

Po drugie: kołowrotek

Doświadczeni wędkarze twierdzą, że to najważniejszy sprzęt wędkarski spinningisty. Rzeczywiście decyduje on o wygodzie wędkowania. Kołowrotek powinien mieć stałą szpulę, średni rozmiar, szpulę zapasową i możliwie najwięcej łożysk, bo one decydują o sprawności pracy kołowrotka. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na jego ciężar (porównaj co najmniej kilka modeli), z czasem przekonasz się, że to jeden z ważniejszych parametrów decydujących o komforcie łowienia oraz pracę – to czy pracuje cicho i bez zakłóceń, na ile sprawne są jego hamulce, czy plącze żyłkę, czy nawija ją równomiernie.

Po trzecie: przynęty

Tu już musisz wykazać się wiedzą odnośnie tego, jaka przynęta najlepiej wabi te gatunki ryb, na których zamierzasz się skupić i zacięciem do eksperymentów. W praktyce, jako początkujący spinningista, szybko zauważysz, że sprzęt wędkarski to jeszcze nie wszystko. Łowiąc ryby, będziesz musiał (musiała) wykazać się cierpliwością i sporą dozą samozaparcia, by opanować samą sztukę zarzucania i ściągania wędki. Konieczne będzie dopracowanie techniki i ruchów zarówno do wymogów wędziska (i kołowrotka), jak i poszczególnych rodzajów przynęty.

W razie problemów poradź się doświadczonych wędkarzy, ale przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość!