Jakie przynęty wędkarskie rozróżniamy?


Zapaleni wędkarze znają wszelkie możliwe rodzaje przynęt i świetnie radzą sobie z ich doborem w celu złowienia wybranego przez siebie okazu. Wiedzą oni bowiem, ze łowienie drapieżników wymaga posiadania przynęty żywej lub mięsnej, a małych rybek roślinożernych – robaków czy też kulek wykonanych z chleba.

Przynęty wędkarskie żywe

Warto zaznaczyć, że żywe przynęty wędkarskie to nie tylko dżdżownice. Wśród przynęt żywych wyróżniamy bowiem również inne gatunki robaków, żaby, kijanki czy też niewielkie ryby, na które polują drapieżniki bytujące w danym akwenie bądź żyjące w rzece lub morzu. W przypadku przynęty żywej istotny jest fakt, iż można ją kupić zarówno w dobrze zaopatrzonych sklepach wędkarskich, jak i przygotować ja samodzielnie. Najpopularniejsze dżdżownice i inne robaki mozna wykopać w przydomowym ogrodzie bądź znaleźć je w okolicy łowiska. Żaby i ryby trzeba jednak zwykle wcześniej złowić i użyć ich do wędkowania zanim zdechną.

Przynęty wędkarskie martwe

Grupa przynęt wędkarskich martwych jest znacznie szersza niż grupa przynęt żywych. Obejmuje ona bowiem nie tylko przynęty pochodzenia roślinnego jak np. ciasto i kukurydza, ale również kawałki gotowanych jajek, sera, okruchy chleba, makaron, ziarna i inne produkty, które jedzą ryby żyjące w danym zbiorniku wodnym. W grupie tej wyróżniamy też przynęty sztuczne, wśród których największą popularnością cieszą się błystki, woblery i gumy.

Co wybrać?

Wybór konkretnej przynęty jest kwestią indywidualną dla każdego miłośnika łowienia ryb. Każdy wędkarz ma bowiem swoje sprawdzone sposoby na złowienie dużego okazu szczupaka, suma czy też węgorza. Niekiedy też wybór odpowiedniej przynęty nie jest rzeczą prostą, gdyż rozwiązania, które sprawdzają się w jednym jeziorze czy w jednej rzece, z różnych powodów mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów w innych miejscach.