Wędkarstwo spławikowe dla niewtajemniczonych


Wędkarstwo spławikowe należy do najpopularniejszych metod połowu. Jest łatwe i nie wymaga posiadania zaawansowanego sprzętu – metodą spławikową może łowić każdy, i to praktycznie na wszystkich akwenach wodnych.
O efektach połowów decydują oczywiście umiejętności wędkarza, rodzaj wędziska i osprzętu, jaki ma do dyspozycji oraz obfitość ryb w wybranym akwenie, niemniej jednak nawet osoby niedoświadczone powinny poradzić sobie bez problemów z łowieniem tą metodą.
Niezbędny sprzęt w podstawowej konfiguracji kosztuje grosze, kluczową rolę w łowieniu odgrywa wędzisko, dobra żyłka i spławik oraz przynęta i ewentualna zanęta na niektóre gatunki ryb.

Wędkowanie ze spławikiem – jaki sprzęt?

Sprzęt do wędkarstwa spławikowego należy dobrać pod kątem łowiska, preferowanej metody połowu (metoda angielska, bat, odległościowa, etc.) oraz rodzaju łowionych ryb. Podstawowy ekwipunek stanowią wędka i spławik. W metodzie tej można używać kołowrotka, ale w przeciwieństwie do spinningu nie jest on niezbędny.
W połowach kluczową rolę odgrywa spławik.

Zadania i rodzaje spławików

W wędkarstwie spławikowym spławik spełnia dwie funkcje. Jego zadaniem jest z jednej strony utrzymanie przynęty na wybranej przez wędkarza głębokości, z drugiej zaś strony spławik jest też elementem sygnalizacyjnym – jego ruchy i drgania informują o braniu ryby. Spławiki muszą utrzymywać się na wodzie, w związku z tym wykonuje się je z lekkich, niezatapialnych materiałów takich jak korek, tworzywa sztuczne czy drzewo balsa.
Jeśli chodzi o podział funkcjonalny, spławiki dzieli się je na spławiki stałe i spławiki przelotowe.

Spławiki stałe mocowane są na żyłce tak, by nie mogły się przesuwać, podczas gdy spławiki przelotowe mogą przesuwać się w górę i w dół żyłki umożliwiając swobodne operowanie nią na łowiskach zbyt głębokich w stosunku do długości wędki (a właściwie wędziska).

W zależności od rodzaju łowiska, tj. tego, czy jest to akwen z wodą stojącą, czy płynącą (rzeka) należy stosować spławiki o różnych kształtach. W wodach stojących (jeziora, stawy) najlepiej sprawdzają się spławiki długie (wysokie) i smukłe, podczas gdy w wodach płynących, w zależności od uciągu wody, należy używać spławików pękatych – tym większych, im większa jest siła uciągu.

Wędkarstwo spławikowe jest metodą, którą z powodzeniem można wykorzystać zarówno do połowu agresywnych drapieżników, jak i ryb spokojnego żeru. Wymaga ono jedynie odrobiny umiejętności, znajomości łowisk i charakteru samych ryb.